PŘEHLED KAPITOL
Po zapnutí přístroje proběhne inicializace a krátká časová prodleva kvůli ustálení měniče a sondy, hned poté přístroj začne pracovat. Krátkým stiskem tlačítka se přepíná režim radiometru (na displeji se objeví nápis "REAL"), nebo dozimetru ("DOSE"). Dlouhým stiskem se přepíná režim akustického výstupu. Je to buď "BEEP", kdy reproduktorek signalizuje dopad každé částice, nebo "ALARM" kdy pouze zařve při zvýšené hodnotě záření a nebo "MUTE", kdy je potichu úplně. Pokud tlačítko budeme držet ještě déle (cca 5 sekund), zhasne displej. Přístroj dál pracuje a v závislosti na nastaveném režimu zvuku akusticky indikuje. Stiskem tlačítka jde displej kdykoliv opět probudit. V režimu zhasnutého displeje také přístroj každých pět minut pípne, jako signalizace že je zapnutý (jednak abychom věděli, že měření stále funguje a pak také abychom ho nezapomněli vypnout).
Co se týče zadání, tak se nakonec vše povedlo splnit. Měřič je dostatečně malý, lehký a citlivý. Přesností se samozřejmě nemůže vyrovnat profesionálním výrobkům, ale je rozhodně přesnější, než třeba zmíněné staré vojenské radiometry. Výdrž akumulátoru je díky použitému LiOn typu a díky programu optimalizovanému pro úsporný mód procesoru více než dostatečná, přístroj dokáže s přehledem pracovat nepřetržitě 24 hodin v režimu se stále zapnutým displejem. Citlivost je velmi dobrá, měřič spolehlivě registruje běžné přírodní pozadí a velmi dobře reaguje i na slabé zdroje radioaktivity - thoriová punčoška z několika centimetrů, malý kousek smolince dokáže náš dozimetr "rozhoukat" i ze vzdálenosti jednoho metru. Pro běžné amatérské použití jsou tedy jeho parametry více než dostačující.
 | Malý, ale dobře čitelný displej zobrazuje vše potřebné. |
|  | Displej v režimu měření dávky (dozimetru) |
|  | Rozměrově se skutečně jedná o kapesní přístroj |
|
I přes snahu o co nejjednodušší a nejlevnější řešení je i tak cena všech použitých součástek bohužel v součtu hodně vysoká - ale jak již bylo řečeno, tak komerční přístroje stojí několikanásobně více a cena vyřazených vojenských je dnes už také vyšší, přičemž jejich parametry (kromě odolnosti) jsou po všech stránkách horší a navíc neumí pracovat jako dozimetr. Kdo by si chtěl stejný přístroj postavit, může si koupit všechny součásti a díly, včetně naprogramovaného procesoru. K montáži pak stačí jen páječka, tavná pistole a trocha trpělivosti. Při pečlivé práci měřič pracuje na první zapnutí. Ještě bych snad případné nadšence varoval před nákupem podezřele výhodných GM sond od ruských a ukrajinských prodejců z E-Baye atd. - obvykle se jedná o sondy demontované z vysloužilých přístrojů a z našich zkušeností je opravdu dobrá asi tak každá třetí. Vyplatí se nakupovat jen z dobře prověřeného zdroje, nebo tam kde dostanete záruku. Ušetřit se dá použitím méně citlivých sond (například SI3-BG původem z tankových indikátorů), které jsou o dost levnější a také mají poloviční rozměry než STS-5. Thoriová punčoška z bezprostřední blízkosti u nich sice také nějakou aktivitu vykáže, ale rozhodně nám nebudou reagovat na přírodní pozadí - což může být naopak výhodou, pokud chceme měřit pouze třeba opravdu potenciálně nebezpečné hodnoty. Tuto sondu jsme také vyzkoušeli a v našem měřiči pracuje beze změny zapojení (jen samozřejmě s upraveným výpočtem v programu).
A na závěr krátké amatérské video - měřiče s thoriovými punčoškami : https://www.youtube.com/watch?v=vfZ59UzySpo