RegistracePřihlášení Napište nám


SchémataKnihy a časopisyKatalog součástekBlogy a projektySbírkové přístrojeE-ShopRadioburza

Máte také nějaké zajímavé schéma v šuplíku ? Přidejte ho sem !
(pro přidání schématu není potřeba registrace a zabere to jenom chvilku)

Rádia a vf technika

Přijímače, vysílače, vf zesilovače

Audio a video

Zesilovače, obvody pro úpravu zvuku

Elektronky - lampy

Zapojení s elektronkami

Měřící přístroje

Měření, přístroje a přípravky

Zdroje a napájení

Napájecí zdroje, nabíječky

Digitální technika

Mikroprocesory a digitální obvody

Dílna, dům, hračky

Pro dům, dílnu a garáž, modely...
Schéma - Regulovatelný zdroj napětí a prouduRegulovatelný zdroj napětí a proudu
Jednoduchý laboratorní zdroj s regulací z výprodejních součástek

(pro mírně pokročilé)

Vložil : RadioMan dne 26.11.2019, shlédnuto : 12793x


Zdroj : Amatérské rádio 5/83

Použité součástky : KC507, KF507, KF517, KU601, KD501, KBP206

Ze starých součástek se dá postavit celkem jednoduchý zdroj pro opravy a oživování elektroniky. Vzhledem k minimu použitých součástek se dá postavit i samonosně, bez desky s plošnými spoji (která je v článku nakreslená). Oproti jednoduchým zdrojům má nastavitelné proudové omezení, což je důležitá věc, která dokáže zachránit hodně "samozápalných" součástek. Zdroj se dá ještě zjednodušit použitím moderních součástek - například diodového můstku usměrňovače. Následuje popis převzatý z původního článku :

Dobrý a výkonný zdroj je základem každého radioamatérského pracoviště. U výkonnějšího zdroje často potřebujeme mít možnost nastavit velikost maximálního odebíraného proudu. Jednoduchý zdroj s křemíkovými tranzistory je na obr. 120. Sekundární napětí transformátoru je 20 až 24 V/1 A. Výkonový tranzistor je na chladiči (hliníkový plech tl. 2 mm) s rozměry 130 x 130 mm.

Při oživování zdroje musíme upravit odpor rezistoru R1, není-li možné nastavit maximální (odpor zmenšit) nebo nejmenší napětí (odpor zvětšit), R4 volíme 0,5 až 5 Ω — podle požadovaného omezení proudu a typ volíme podle odběru proudu. Příklad: Volíme odpor 3 Ω, maximální proud ze zdroje bude 1 A. Ztrátový výkon P rezistoru bude P = RI2 = 3 . 12 = 3 W. Čím bude odpor, rezistoru větší, tím menší proud bude možné nastavit (pojistka), ale tím větší na něm bude úbytek napětí. Volíme kompromis. Kapacitu filtračního elektrolytického kondenzátoru volíme tak, aby na každý 1 A odebíraného proudu byla 2000 uF. Např. pro zdroj 0,5 A — 1000 uF a pro zdroj 5 A — 10 000 F. Pozor na maximální doporučenou kapacitu kondenzátoru pro použité diody — viz katalog. Použijeme-li kondenzátor o větší kapacitě, mohou se diody zničit. Popsaný zdroj se dobře řídí (0,8 až 24 V), dobře se nastavuje proudové omezení (20 mA až 1 A), ale s ohledem na jednoduchost je při větším odebíraném proudu výstupní napětí zvlněné.Diskuse ke schématu :
Milan
07.03.2021 20:20
Jak lze uvedené schéma přizpůsobit na usmerneny zdroj, který má cca 38 V a 4 A. DěkujiZde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na toto schéma svým přátelům !


(Celkem 1 komentářů)
Text komentáře :

Vaše přezdívka :

Pro kontrolu : Je to u dveří a zvoní to. Co je to ?

Vaše odpověď :