RegistracePřihlášení Napište nám
SchémataKnihy a časopisyKatalog součástekBlogy a projektySbírkové přístrojeE-ShopRadioburza

Máte také nějaké zajímavé schéma v šuplíku ? Přidejte ho sem !
(pro přidání schématu není potřeba registrace a zabere to jenom chvilku)

Rádia a vf technika

Přijímače, vysílače, vf zesilovače

Audio a video

Zesilovače, obvody pro úpravu zvuku

Elektronky - lampy

Zapojení s elektronkami

Měřící přístroje

Měření, přístroje a přípravky

Zdroje a napájení

Napájecí zdroje, nabíječky

Digitální technika

Mikroprocesory a digitální obvody

Dílna, dům, hračky

Pro dům, dílnu a garáž, modely...
Schéma - Miniaturní rádio Sinclair MicroMatic 3Miniaturní rádio Sinclair MicroMatic 3
Postavte si ve své době údajně nejmenší rádio na světě...

(pro středně pokročilé)

Vložil : RadioMan dne 19.11.2019, shlédnuto : 2937x Upravit


Použité součástky : ME4102, 2N3711, BC549, KC509, 1N34A

Anglická firma Sinclair za dobu své existence (od roku 1961) uvedla na trh několik prodejních trháků, z nichž se určitě největší legendou stal slavný domácí mikropočítač ZX Spectrum - i u nás v konci osmdesátých let sen každého malého i velkého kluka, kterému učarovaly počítače. Majitel (a dnes již jediný zaměstnanec) firmy Sinclair Research, sir Clive Sinclair může být bez ironie přirovnán k jakémusi novodobému Edisonovi. Již v roce 1966 například vyvinul první kapesní televizor na světě - což v době, kdy neexistovaly žádné LCD, TFT a OLED displeje a integrované obvody teprve začínaly opouštět vědecké laboratoře, jistě znamenalo velký kus invence a technického umu. Miniaturizace Sinclairovi vůbec učarovala - na konci šedesátých let slavil velký úspěch se svými stavebnicemi miniaturních jednoduchých rádií, které byly velké asi jako krabička od zápalek. Jednalo se převážně o reflexní přijímače na středních vlnách, opatřené sluchátkem a napájené ze rtuťových baterií.

Po "elektrické" stránce byl asi nejjednodušším typ Micromatic 3, jehož schéma si zde připomeneme - obsahuje pouhé dva tranzistory, dvě diody (zapojené jako detektor - zdvojovač) a jednoduchý laděný obvod. První tranzistor pracuje v celkem obvyklém reflexním zapojení, druhý slouží k zesílení získaného nf signálu.

Tohoto mrňouska si můžete celkem snadno postavit i dnes - použité tranzistory se dají nahradit v podstatě kdejakým běžným typem - ideálně s co největším zesilovacím činitelem h21e (např. BC549). Ladicí obvod je obvyklého typu (tedy třeba nějaký cca 200-500pF otočný kondenzátor a k tomu malá feritová anténa s cívkami o cca 80ti a 10ti závitech), vysokofrekvenční tlumivka také (třeba 400 závitů vinutých "divoce" na nějaké kostřičce 6-8mm). Zbylé součástky jistě najdete někde v šuplíku. Sluchátkový konektor ve schématu bude možná pro úplné začátečníky záhadou - slouží totiž zároveň i k zapínání rádiječka. Vsunutím konektoru se sluchátko připojí mezi kolektor tranzistoru T2 a kladný pól baterie, který zároveň propojí s odporem 1k, který napájí první tranzistor. Součástky které mají hodnoty mimo dnes běžnou řadu E6 nebo E12 samozřejmě nahradíte nejbližší podobnou hodnotou - takže třeba C2 bude 270pF, C3 bude 47nF atd.

Důležité je pouze vlastní provedení přijímače - určitě ho snadno spíchnete na malé prototypové desce, ale jako u všech reflexních rádií je třeba dodržet některé zásady (například různoběžnost os feritové antény a vf tlumivky). Napájecí napětí bude třeba přizpůsobit použitým součástkám (nebo naopak ). Originál používal zmíněné rtuťové články, které mají mimo malé rozměry výhodu v tom, že jejich napětí se i při vybíjení mění velmi málo a je tak snadnější správně nastavit pracovní bod obou tranzistorů. Dnes už se nevyrábí a proto musíme vymyslet nějaký jiný zdroj - třeba dvě AAA tužkovky.

Vzhledem k jednoduchosti a vzhledem k tomu, jako postupně středovlnné pásmo "utichá" (kde jsou ty doby, kdy měly středovlnné vysílače výkony třeba půl a více megawattu), nemůžeme od takto jednoduchého přijímače očekávat nějaké zázraky, ale je to věc, kterou dokáže i začátečník postavit za jeden večer (tak to ostatně prezentoval i samotný výrobce).

Takže co, dokážete ho taky nacpat do krabičky od sirek, nebo od Tic-Tac bonbónů ?

Diskuse ke schématu :
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na toto schéma svým přátelům !

(Tento článek je kupodivu zatím bez komentářů - buďte první !)

Text komentáře :

Vaše přezdívka :

Pro kontrolu : Která tři písmena jsou obvykle na začátku internetové adresy ?

Vaše odpověď :