RegistracePřihlášení Napište nám




SchémataKnihy a časopisyKatalog součástekBlogy a projektySbírkové přístrojeE-ShopRadioburza

Máte také nějaké zajímavé schéma v šuplíku ? Přidejte ho sem !
(pro přidání schématu není potřeba registrace a zabere to jenom chvilku)

Rádia a vf technika

Přijímače, vysílače, vf zesilovače

Audio a video

Zesilovače, obvody pro úpravu zvuku

Elektronky - lampy

Zapojení s elektronkami

Měřící přístroje

Měření, přístroje a přípravky

Zdroje a napájení

Napájecí zdroje, nabíječky

Digitální technika

Mikroprocesory a digitální obvody

Dílna, dům, hračky

Pro dům, dílnu a garáž, modely...
Schéma - AM vysílač - transmitterAM vysílač - transmitter
Se dvěma tranzistory a krystalem

(pro mírně pokročilé)

Vložil : RadioMan dne 06.08.2021, shlédnuto : 6108x


Zdroj : ok1ike.c-a-v.com

Použité součástky : KF507, KF517

Převzato v plném znění ze stránek dnes už bohužel nežijícího pana Jiřího Hellebranda...


Občas dostávám dotazy, jak je to s těmi vysílači, zda by se dal postavit po domácku tak, aby jste se mohli domlouvat přes ulici. Takže, aby bylo mezi námi jasno: pokud nemáte licenci na vysílání, je toto PŘÍSNĚ ZAKÁZÁNO. Takže zde vám pouze ukážu, jak by (čistě teoreticky) se mohl podobný vysílač postavit. Není to příliš komplikované, alespoň ne pro toho, kdo již něco postavil – třeba zesilovač, krystalku, nebo něco podobného.

Podle dotazů vím, že naprosto největší problémy máte s navinutím cívek, i když je to jedna z nejjednodušších konstrukčních záležitostí, ale abychom se vyhnuli i těm nejmenším problémům, představuji na obrázku zapojení jednoduchého vysílače, jehož kmitočet je dán krystalovým výbrusem, což má za následek i další ne zanedbatelnou výhodu – jeho kmitočet je stabilní, takže ani po delší době provozu „neujede“. V takto jednoduchém zapojení má ovšem poměrně malý dosah, pouze asi 20 – 50 metrů, ale pro spojení přes ulici to naprosto vyhoví. Nejjednodušší vysílače jsou obvykle konstruovány pro provoz telegrafií, ale předpokládám, že telegrafii neovládáte, proto tento vysílač pracuje s tak zvanou amplitudovou modulací, stejně, jako třeba rozhlasové vysílače na středních vlnách, tedy fonicky.



Jak jsem již uvedl, zapojení je velmi jednoduché. Tranzistor T1 pracuje jako krystalem řízený oscilátor vzákladním zapojení, odpory R3 a R4 slouží k nastavení pracovního bodu. Kdo jste již stavěli alespoň jednoduchý tranzistorový zesilovač, jistě víte o čem je řeč. Z tohoto oboru – nízkofrekvenční zesilovač – je zde tranzistor T2. K jeho bázi je přes oddělovací kondenzátor připojen malý reproduktorek, který slouží jako mikrofon. Reproduktor byl ve vzorku použit proto, že celý vysílač byl vestavěn do krabičky od kapesního tranzistoráku, ve které byl vhodný reproduktor s impedancí 8 Ω. Tranzistor T2 se v rytmu řeči otevírá a zavírá, tedy propouští větší nebo menší proud do oscilátoru s tranzistorem T1. No a samozřejmě je pak vetší či menší amplituda výstupního vysokofrekvenčního signálu, tedy dojde k jeho modulaci, a hlas se jakoby „nabalí“ na výstupní signál.

Jaký použít krystal? No tak to je jednoduché, jsou zde dvě podmínky. Za prvé – aby jeho kmitočet spadal do rozsahu přijímače, který máme po ruce (nemusí to být právě střední vlny, některé tranzistoráky mají i rozsah krátkých vln – což je výhodnější, je zde menší nebezpečí odposlechu a lokalizace). No a druhá podmínka – takový krystal, jaký se nám podaří sehnat. Upozorňuji, že ve vyřazených počítačích se jich vyskytuje celá řada, s nejrůznějšími kmitočty, od 1,8 do 28 MHz, ve vzorku byl použit krystal s kmitočtem 11 059,2 MHz. Jako anténu použijeme kus drátu, co nejdelšího, hlavně pro nejnižší kmitočty, se stoupajícími kmitočty již může být kratší. Tranzistory – ve vzorku jsem použil KF507 (T1) a KF517 (T2), z nějakého starého zařízení. Dají se použít libovolné Si PNP a NPN typy.



Diskuse ke schématu :
Teslák
01.11.2022 21:01
Zdravím. Prosím vás, s kolika voltama tento vysílač pracuje? Předem děkuji za odpověď.

Hrozna
10.10.2023 16:40
Přístroj mi fungoval mezi 9-12 volty.



Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na toto schéma svým přátelům !


(Celkem 2 komentářů)
Text komentáře :

Vaše přezdívka :

Pro kontrolu : Co je mezi očima ?

Vaše odpověď :