RegistracePřihlášení Napište nám




SchémataKnihy a časopisyKatalog součástekBlogy a projektySbírkové přístrojeE-ShopRadioburza

Vaše přezdívka :
E-mail přítele :
Máte také nějaké zajímavé schéma v šuplíku ? Přidejte ho sem !
(pro přidání schématu není potřeba registrace a zabere to jenom chvilku)

Rádia a vf technika

Přijímače, vysílače, vf zesilovače

Audio a video

Zesilovače, obvody pro úpravu zvuku

Elektronky - lampy

Zapojení s elektronkami

Měřící přístroje

Měření, přístroje a přípravky

Zdroje a napájení

Napájecí zdroje, nabíječky

Digitální technika

Mikroprocesory a digitální obvody

Dílna, dům, hračky

Pro dům, dílnu a garáž, modely...
Schéma - Indikace hladiny elektrolytuIndikace hladiny elektrolytu
Kontrola elektrolytu pro olověné autobateire

(určeno i začátečníkům)

Vložil : RadioMan dne 06.02.2021, shlédnuto : 2599x


Zdroj : Amatérské rádio B2/91


V dnešní době, kdy se prodávají převážně "bezúdržbové" akumulátory, už běžný motorista tuto jednoduchou a elegantní věc nejspíše nepoužije - ale přece jen jsou ještě oblasti, kde se setkáme i s obyčejnými olověnými akumulátory, jejich hladinu elektrolytu není od věci občas kontrolovat - třeba traktory či stavební stroje, různé chatařské "ostrovní systémy", které ve spojení se solárními články používají vyřazené baterie atd.

O co tedy jde? Když vyšroubujeme víčko, vložíme do akumulátoru nové víčko, které nemá závit. Jeho provedení je na obrázku. Ve spodní straně víčka směrem do akumulátoru jsou dva kovové kolíky, které mají tvar šroubů nebo nýtů se zapuštěnou hlavou. Jeden kolík je kratší, druhý delší. Ten delší by měl dosáhnout těsně nad olověné elektrody, druhý asi o 10 mm výše. Ideálním materiálem pro víčko je silon nebo jiná plastická hmota (např. textilit). Kolíky musí být v každém případě nerezové, aby při styku s kyselinou neoxidovaly. Ke každému kolíku připojíme jeden vývod žárovky 12 V. Druhé vývody žárovek spojíme a přivedeme na měřicí hrot. Funkce indikátoru spočívá v tom, že žárovky rozsvícením indikují svým svitem výšku hladiny elektrolytu v článku. Vše je založeno na principu, že při styku kolíku s elektrolytem při současném připojení měřicího hrotu na vzdálenější konec baterie začne obvodem protékat takový proud, který stačí k rozsvícení žárovky. Pro dvanáctivoltový akumulátor použijeme miniaturní dvanáctivoltovou modelářskou žárovičku. Nejmenší napětí dostaneme při kontrole středních článků akumulátoru, ale i šest voltů postačí k tomu, aby se žárovka mírně rozsvítila. Ž1 je žárovka červená, Ž2 je žárovka zelená. Je-li elektrolytu málo, tak nesvítí žádná žárovka. Když začneme dolévat destilovanou vodu, ponoří se při zvyšující se hladině do elektrolytu nejprve delší kolík a rozsvítí se zelená žárovička. Správné hladiny elektrolytu je dosaženo tehdy, když začne druhá, červená žárovka poblikávat. Při pouhé kontrole stavu hladiny elektrolytu v akumulátoru se spokojíme s tím, že svítí jenom zelená žárovka. Ve víčku je ještě díra pro bužírku o průměru cca 3 mm, která slouží pro dolévání destilované vody. Zásobníkem destilované vody může být i igelitový pytlík nebo tenkostěnná nádoba z plastické hmoty. Destilovanou vodu pak do bužírky a následně do akumulátoru „vháníme" pouhým stlačováním nádobky.

Tolik upravená citace z původního zdroje. Doplňujeme, že dnes by se dalo s výhodou použít malých LED žárovek, nebo jenom miniaturních LED diod. Pokud bychom samostatné LEDky doplnili dostatečně velkými odpory, tak by měly tak malý odběr, že by v podstatě mohly být zapojené trvale...






Diskuse ke schématu :
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na toto schéma svým přátelům !

(Tento článek je kupodivu zatím bez komentářů - buďte první !)

Text komentáře :

Vaše přezdívka :

Pro kontrolu : Postaví se to ke zdi a vyleze se po tom třeba na střechu. Co je to ?

Vaše odpověď :